سیستم گرمکن صندلی 206 سردکن صندلی پژو پارس قیمت گرمکن صندلی خودرو سرد کن گرم کن صندلی دنا

گرمکن و سردکن صندلی ماشین

سیستم گرمکن و سردکن صندلی خودرو یکی از آیپشن هایی است که بودن آن باعث می شود جذابیت ماشین چند برابر شود. با استفاده از این فناوری می توان در فصول سرد یا گرم دمای صندلی خودرو را تنظیم کرد، به عبارتی گرمکن و سردکن صندلی خودرو به عنوان سیستم تهویه ماشین نیز کاربرد دارد. در ادامه بیشتر به بررسی گرمکن و سردکن صندلی چیست می پردازیم.

گرمکن صندلی خودرو چیست؟

گرمکن صندلی خودرو در واقع یک سیستم حرارتی برای بالا بردن دمای سطح صندلی است. این سیستم شامل گرمکن‌ ها، سیم‌ پیچ حرارتی، ترموستات و رله است. در زیر روکش صندلی، سیم‌ پیچ‌ های حرارتی کار شده‌ اند و جریان برق عبوری آن ها توسط رله کنترل می‌ شود. منبع تغذیه این سیم‌ پیچ‌ ها باتری خودرو است. ترموستات سیستم گرمکن صندلی، خروجی گرما و مقدار آن را کنترل می‌ کند تا دمای سیم‌ پیچ‌ ها از حد مشخصی بیشتر نشود. اگر دما از مقدار پیش‌ فرض ترموستات بالاتر برود، سوئیچ رله از کار می‌ افتد و پروسه انتقال گرما متوقف می‌ شود. بعد از پایین آمدن دما و نیاز به افزایش حرارت، سوئیچ رله دوباره وصل می‌ شود. وقتی دکمه مربوط به گرمکن صندلی خودرو را فشار می‌ دهید، برق المنت‌ های نسوز درون صندلی وصل می‌ شود. در این حالت المنت‌ ها داغ می‌ شوند و مایع درون کیسه‌ ها و بالشتک‌ ها را گرم می‌ کنند.

سردکن صندلی خودرو چیست؟

سردکن صندلی خودرو سیستمی سرمایشی است و به کمک فن و گردش هوا صندلی را خنک می‌ کند. آپشن سردکن صندلی خودرو یک آپشن پرطرفدار است؛ به‌ خصوص در مناطق گرم. در سیستم سردکن صندلی خودرو لوله‌ هایی مسی وجود دارد که با گاز فریون و هلیوم تحت‌ فشار پر شده‌ اند. زمانی که دکمه سردکن را می‌ زنید، گاز درون لوله یخ می‌ زند. لایه دوم هلیوم سرما را از لوله‌ ها می‌ گیرد و به محفظه پشت صندلی‌ ها منتقل می‌ کند و صندلی خنک می‌ شود.

 

مقاله :  چکاب کامل خودرو قبل از سفر تابستانی

 

کدام ماشین‌ ها سردکن و گرمکن خودرو دارند؟

می‌توان گفت که تقریبا تمام خودروهای خارجی مجهز به این سیستم هستند اما خودروهای داخل کشور از جمله پژو پارس، سمند، ال نود و … مجهز بودن به گرمکن صندلی آپشن محسوب می‌ شود. البته این روزها هر خودرویی می‌ تواند گرمکن و سردکن صندلی داشته باشد. خودروهایی که این آپشن را ندارند، می‌ توانند به‌ صورت مجزا آن را به صندلی‌ ها اضافه کنند. نوعی از گرمکن صندلی وجود دارد که برای تمام خودروها و انواع صندلی‌ ها (پارچه‌ ای و چرمی) قابل‌نصب است و با برق 12 ولت کار می‌ کند.

سیستم گرمکن صندلی 206 سردکن صندلی پژو پارس قیمت گرمکن صندلی خودرو سرد کن گرم کن صندلی دنا

مزایای گرمکن و سردکن صندلی چیست؟

گرمکن و سردکن مزایای بسیاری دارد و در ادامه جزئیات آنها را بررسی می کنیم.

از نظر اقتصادی

از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است. مصرف انرژی سیستم گرمکن و سردکن خودرو پایین‌ تر از کولر خودرو است. انرژی کولر خودرو از موتور تأمین می‌ شود و روشن بودن آن مصرف سوخت بیشتری نسبت به حالت عادی به‌ همراه دارد.

خستگی و گرفتگی عضلات را برطرف می‌ کند.

برخی از خودروها به سیستم گرمکن خود آپشن ماساژور را هم اضافه کرده‌ اند. ماساژور برای برطرف کردن گرفتگی‌ ها و اسپاسم‌ های عضلانی می‌ تواند بسیار مفید باشد؛ به‌ خصوص اگر فرد قرار است ساعت‌ های طولانی مشغول رانندگی باشد. مثلا این آپشن برای رانندگان بین شهری و رانندگان اسنپ می‌ تواند بسیار جذاب و کاربردی باشد.

امکان شخصی سازی را فراهم می‌ کند.

کولر و بخاری برای خنک کردن یا گرم کردن کل فضای داخل کابین استفاده می‌ شوند و روشن ماندن آنها شاید برای تمام سرنشینان مطلوب نباشد. درحالی‌ که سیستم سردکن و گرمکن صندلی خودرو این مسئله را حل کرده است؛ چرا که این سیستم در لایه زیرین هر صندلی کار می‌ شود و امکان خاموش و روشن کردن هرکدام از آن‌ ها به‌صورت مجزا وجود دارد. می‌ توانید در حالت پیشرفته‌ تر از تکنولوژی حافظه صندلی هم استفاده کنید و شرایط دمایی سرمایش و گرمایش و دیگر موارد مربوط به این سیستم را به‌ صورت دلخواه شخصی‌ سازی کنید. تنظیمات دلخواه شما در حافظه صندلی باقی می‌ ماند و نیازی نیست هربار دوباره دما را تنظیم کنید.

شما را زودتر گرم و خنک می‌ کند.

حتما دقت کرده‌ اید که هنگام استفاده از کولر و بخاری، همواره مدت زمانی طول می‌ کشد تا متوجه گرم شدن یا خنک شدن خودرو شوید. این زمان صرف گرم کردن و خنک کردن هوای وارد شده به درون خودرو می‌ شود و به‌ دلیل همرفتی بودن این نوع گرمایش یا سرمایش، مدت زمان بیشتری نیاز است تا داخل خودرو گرم یا خنک شود. اما در سیستم گرمکن و سردکن قضیه متفاوت است. گرمایش و سرمایش از نوع تماسی است بنابراین خیلی زود متوجه گرم شدن یا خنک شدن صندلی می‌ شوید. برای همین است که خریداران خودرو به این آپشن علاقه دارند و در سرویس‌ های کارشناسی خودرو بررسی عملکرد صحیح آن را در اولویت‌ های خود قرار می‌ دهند.

معایب گرمکن و سردکن صندلی خودرو

عیب های گرمکن و سردکن صندلی چیست؟ شاید هزینه‌ های تعمیر کردن این سیستم را بتوان یکی از ایراد های وارد بر آن دانست. اگر سیستم گرمکن صندلی شما خراب شود، بسته به نوع مدل خودرو و نوع سیستم (فابریک یا الحاقی) شاید مجبور شوید تمام صندلی‌ ها را تعویض کنید که هزینه‌ بردار است. برای تعمیر هم باید حتما نزد متخصص این سیستم‌ ها بروید. اگر در یافتن قطعات کمیاب خودرو به مشکل برخوردید گندمی کنار شماست.

هدف از ساخت گرمکن و سردکن صندلی چیست؟

هدف از ساخت و نصب گرمکن صندلی خودرو افزایش راحتی برای سرنشینان است. اگرچه در بسیاری از مناطق جنوبی غیرضروری است، اما مردم ساکن در شمال از گرمکن صندلی خودرو استقبال می‌ کنند. گرمکن صندلی خودرو نه‌ تنها راحتی را افزایش می‌ دهد، بلکه از هیپوترمی در روزهای سرد جلوگیری می‌ کند. گرمکن صندلی خودرو برای جلوگیری از ناراحتی هنگام رانندگی است. هنگامی که به طور هماهنگ با گرمکن مرکزی خودرو و روکش فرمان از گرمکن صندلی خودرو استفاده می‌ شود، تفاوت بیشتری ایجاد می‌ کند. حتی اگر برخی ممکن است این موارد را به‌ عنوان اقلام لوکس ببینند، اما وجود آن‌ ها برای بسیاری از مسافران ضروری است. گرمکن‌ های صندلی خودرو به‌ ویژه برای افرادی که برای امرار معاش رانندگی می‌ کنند، مانند رانندگان اتوبوس و رانندگان تاکسی‌ های شهری و بین‌ شهری، مهم هستند.

عیب یابی گرمکن صندلی خودرو

مشکلات گرمکن صندلی های خودرو تقریباً همیشه در عنصر گرمکن صندلی به جای سوئیچ گرمکن صندلی رخ می دهد. با این حال، بررسی عنصر گرمکن صندلی مستلزم جدا کردن صندلی ماشین است، بنابراین مشکلات دیگر را بررسی می کنید و اگر مشکل همچنان ادامه داشت، آن را به میکانیک یا تعمیرگاه خودرو بسپارید.

چک کردن فیوزهای خودرو

در مرحله اولیه هنگام شروع عیب یابی، اولین کاری که باید انجام دهید بررسی فیوزها است. اگر فیوز سوخته است، فوراً آن را تعویض کنید. اگر این مشکل نیست، دوشاخه برق را در زیر صندلی گرم شونده، جایی که صندلی به سیم اصلی متصل می شود، بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که همه دوشاخه های صندلی های گرم شونده عاری از خوردگی یا کثیفی هستند که ممکن است مانع عملکرد صحیح آنها شود.

دو شاخه

اگر دو شاخه های صندلی عاری از کثیفی و خوردگی هستند و صندلی گرم شونده هنوز به درستی کار نمی کند، باید جرقه زنی خودرو را به حالت روشن برگردانید و مطمئن شوید که برق شاخه وجود دارد. اگر دوشاخه برق دارد و هیچ مشکل دیگری وجود ندارد، می دانید که مشکل در خود صندلی است. در این مرحله بهتر است وسیله نقلیه خود را برای تعمیر به مرکز خدمات ببرید.

بخاری خودرو

مشكل در عنصر بخاری خود شایع ترین علت بروز مشكل در گرم كردن صندلی های خودرو است. این امر به این دلیل است که سیم حرارتی که صندلی های ماشین را گرم می کند معمولا کوچک و کاملا شکننده است و به مرور زمان مستعد شکستگی می شود. در ادامه به تعمیرات گرمکن صندلی خودرو می پردازیم.

سیستم گرمکن صندلی 206 سردکن صندلی پژو پارس قیمت گرمکن صندلی خودرو سرد کن گرم کن صندلی دنا

تعمیرات گرمکن صندلی خودرو

تعمیرات گرمکن صندلی خودرو در انواع مختلف خودروها متفاوت است. گاهی اوقات المنت حرارتی می‌ سوزد؛ بنابراین کل سیستم نیاز به تعویض دارد. المنت گرمایشی به لوازم داخلی وصل شده است، بنابراین کار بسیار مهم و بزرگی است که باید توسط یک متخصص انجام شود. قبل از سوار شدن خودرو، بررسی کنید که آیا هر یک از فیوز ها سالم است. اگر فیوزها وجود دارند، مشکل ممکن است هزینه کمتری داشته باشد، اما همچنان باید توسط یک مکانیک حرفه‌ ای بررسی و تعمیر شوند؛ زیرا شما با برق سروکار دارید. گرمکن صندلی خودرو در زمستان و در شب‌ های خنک تابستان بسیار مناسب است. با گرمای نزدیک به بدن، سریع‌ تر گرم می‌ شوید و در رانندگی‌ های طولانی‌ تر احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. تعمیرات گرمکن صندلی خودرو باید به درستی انجام شود. همچنین جهت تعویض و خرید این سیستم می توانید با کارشناسان فروشگاه گندمی که در حوزه لوازم یدکی خودرو در مشهد فعالیت می کند، ارتباط برقرار کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *