رفع لرزش فرمان خودرو پراید پژو علت لرزش فرمان در سرعت 80 تا 100

علت لرزش فرمان خودرو چیست؟

آیا تا‌ به‌ حال برایتان پیش آمده است که هنگام رانندگی متوجه شوید فرمان خودرو می‌ لرزد؟ ممکن است هنگام ترمز گرفتن، یا در سرعت‌ های بالا چنین مسئله‌ ای را تجربه کرده باشید. اگر چنین اتفاقی افتاد، حتما علت آن را به‌ طور دقیق بررسی کنید، چون اگر لرزش فرمان ماشین ادامه پیدا کند در کنترل خودرو دچار مشکل خواهید شد. در این مقاله دلایل و علت لرزش فرمان خودرو را بررسی می کنیم. همچنین در آخر به نحوه رفع لرزش فرمان اشاره می کنیم.

علت و دلایل لرزش فرمان خودرو

فرمان خودرو در هنگام رانندگی ممکن است دچار لرزش شود و باید دلایل آن را دانست. تا در صورت نشانه ای از خراب بودن قطعه ای آن را برطرف نمود. در ادامه به علت لرزش فرمان خودرو می پردازیم.

مشکل در تنظیم و تعادل چرخ‌ ها

لرزش فرمان ماشین در سرعت پایین به احتمال خیلی زیاد ناشی از وضعیت نه‌ چندان خوب لاستیک‌ ها است. شما به‌ عنوان یک راننده باید هر چند وقت یکبار لاستیک‌ های خودرو را بررسی کنید، چون اگر از حالت تراز و تنظیم همیشگی خود خارج شوند، فرمان دچار لرزش می‌ شود. علاوه‌ بر این، گاهی اوقات پیش می‌ آید که لاستیک‌ ها از سایزها و برندهای مختلف باشند، به همین دلیل با یکدیگر تقارن ندارند و این موضوع هم باعث لرزش آن و از دست دادن کنترل خودرو خواهد شد. پس هنگام خرید به نوع و سایز لاستیک‌ ها دقت و هر از گاهی آنها را چک کنید.

خرابی بلبرینگ

گاهی پیش می‌ آید که هنگام افزایش سرعت خودرو به‌ ویژه در سرعت‌ های بالای 80 کیلومتر بر ساعت فرمان شروع به لرزش کند. در چنین مواقعی، می‌ توانید احتمال دهید که بلبرینگ دچار آسیب شده است و باید به فکر تعمیرش باشید.

مشکل در روتورهای ترمز

هر بار که ترمز می‌ گیرید، اصطکاکی بین لنت و دیسک ایجاد می‌ شود. با گذشت زمان، کارایی و ضخامت روتورها کاهش پیدا می‌ کند و معمولا در سرعت بالا دچار لرزش می‌ شود.

تاب داشتن دیسک ترمز

اگر دیسک ترمز تاب داشته باشد، اصطکاک خوبی بین لنت و دیسک خودرو ایحاد نمی‌ شود و باعث می‌ شود که فرمان به لرزش بیفتد.

خرابی کالیپر ترمز

کالیپر همان قطعه‌ ای است که وظیفه ایجاد اصطکاک بین لنت ترمز و روتور را بر عهده دارد. اگر کالیپر دچار مشکل شود، اصطکاک خوبی ایجاد نمی‌ شود و فرمان شروع به لرزش می‌کند.

سفت شدن ترمز

اگر پدال ترمز سفت شده باشد و با یک فشار معمولی به‌ سمت پایین حرکت نکند، می‌ تواند باعث لرزش فرمان ماشین شود.

مشکل سیستم تعلیق

دلیل دیگر لرزش آن می‌ تواند به سیستم تعلیق مربوط باشد. اگر خودرو تنها در مسیرهای مستقیم دچار لرزش شود و هنگام گردش به راست یا چپ ثابت بماند، به احتمال خیلی زیاد سیبک تعلیق خودرو مشکل دارد و باید تعویض شود. برای تشخیص دقیق مشکل و رفع آن باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

رفع لرزش فرمان خودرو پراید پژو علت لرزش فرمان در سرعت 80 تا 100

        دلایل کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت چیست؟

خرابی سیستم هیدرولیک

اگر سرعت کم و زیاد نشده و فرمان هنگام چرخاندن آن در حالت درجا دچار لرزش می‌ شود، ممکن است سیستم هیدرولیک دچار مشکل شده باشد. در چنین مواقعی می‌ توانید با مراجعه به تعمیرگاه و هواگیری سیستم هیدرولیک مشکل را حل کنید.

تنظیم نبودن فرمان

اندازه دهانه جلو و عقب چرخ‌ ها باید با هم برابر باشد تا فرمان تنظیم شود. اگر فرمان تنظیم نباشد، دچار لرزش می‌ شود و البته ممکن است مشکلات جدی‌ تری نیز به‌ وجود بیاورد. بنابراین پیشنهاد می‌ کنیم که سالی یکبار فرمان را تنظیم کنید.

آسیب یا ضربه دیدن شاسی

زمانی که خودرو یک تصادف یا آسیب‌ دیدگی شدید را پشت سر می‌ گذارد، شاسی هم آسیب می‌ بیند و تنظیمات آن به‌ هم می‌ ریزد. در چنین حالتی، سیستم جلوبندی دچار مشکل می‌ شود و فرمان می‌ لرزد.

وجود مشکل در فنر تعلیق

کمک‌ فنر نقش خیلی مهمی در خودرو دارد و تاثیر ضرباتی را که از جاده به خودرو وارد می‌ شود، کاهش می‌ دهد. اگر سر و صدای غیرعادی شنیدید، یا دیدید که با هر دست‌ انداز انگار کف ماشین به زمین کوبیده می‌ شود، به احتمال زیاد فنرها ضعیف شده‌اند. با کاهش کارایی فنرها، سیستم هدایت خودرو و فرمان نیز تحت تاثیر قرار می‌ گیرد.

خرابی میل تعادل

میل تعادل نیرو را بین چرخ‌ ها تقسیم می‌ کند. اگر نیرو به شکلی نامتعادل بین چرخ‌ ها تقسیم شود، فرمان به لرزش می‌ افتد و کنترل آن سخت می‌ شود.

وجود مشکل در موتور خودرو

موتور خودرو مثل قلب آن است و اگر مشکلی داشته باشد می‌ تواند روی تمامی قسمت‌ ها تاثیر بگذارد. به‌ عنوان مثال، مشکلات سوخت‌ رسانی، مشکل در شمع ماشین یا وجود اختلال در القاکننده‌های اکسیژن همگی جزو عواملی هستند که می‌ تواند باعث لرزش فرمان شوند.

نقص در صفحه کلاچ

اگر لرزش فرمان هنگام شروع حرکت اتفاق می‌ افتد، احتمال دارد که فنر صفحه کلاچ شکسته باشد و باید تعمیر شود.

رفع لرزش فرمان خودرو

یکی از مهم‌ ترین کارهایی که می‌ توانید در زمینه رفع لرزش فرمان انجام دهید اطمینان از تنظیم بودن فرمان و لاستیک‌ ها است. علاوه‌ بر این، دقت کنید که لاستیک‌ های خودرو فرسوده نباشند. عمر مفید لاستیک 5 سال است و اگر مدت طولانی‌ تری است که از آن استفاده می‌ کنید، باید لاستیک را تعویض کنید. حتی اگر لایه رویی لاستیک به نظر نو می‌ رسد، ممکن است شکاف‌ های ریزی داشته باشد که می‌ تواند خطرآفرین باشد. توجه داشته باشید که لاستیک‌ ها تاریخ انقضاء دارند و با گذشت زمان طولانی، فرسوده می‌ شوند و مقاومت خود را از دست می‌ دهند. جهت خرید از قطعات لوازم یدکی کوشش مشهد می توانید با ما ارتباط برقرار کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *