قیمت سوئیچ ماشین خودرو کوییک خرابی سوئیچ ماشین 206 پژو پراید

سوئیچ خودرو و علائم خرابی آن

سوئیچ خودرو یکی از اجزای مهم خودرو است که تمام دستگاه‌ های الکترونیکی خودرو را تغذیه می‌ کند و از تخلیه باتری در زمانی که مدتی طولانی خودرو را پارک می‌ کنید جلوگیری به عمل می‌ آورد. سوئیچ باتری ماشین را به استارت متصل می‌ کند و به باتری امکان می‌ دهد موج قدرتمندی از انرژی را به استارت بفرستد تا ماشین روشن شود. عملکرد درست سوئیچ برای عملکرد سایر اجزا ضروری است و علت خرابی سوئیچ خودرو باید برطرف شود. در این مطلب ابتدا مختصری درباره نحوه عملکرد سوئیچ صحبت می‌ کنیم و سپس علائم خرابی سوئیچ و شیوه‌ های روشن‌ کردن خودرو بدون آن را با همراهی بازرگانی قطعات خودرو گندمی توضیح خواهیم داد.

نحوه کار سوئیچ

سوئیچ خودرو قطعه‌ ای است که دو جزء مکانیکی و الکترونیکی دارد. قسمت مکانیکی آن بخشی استوانه‌ ای است که کلید در آن قرار می‌ گیرد. درون این استوانه یک‌ سری پین وجود دارد که وقتی کلید را درون آن قرار می‌ دهید، شیارهای روی تیغه کلید آنها را به داخل جایگاهشان فشار می‌ دهند و وقتی پین‌ ها در جای خود قرار گرفتند کلید می‌ تواند سوئیچ را روشن کند. بخش مکانیکی سوئیچ حاوی مدارهای الکتریکی هستند که با چرخاندن کلید در قفل به هم متصل می‌ شوند. به‌ عنوان مثال، وقتی سوئیچ روشن است، دو کانکتور را به هم متصل می‌ کند که باعث رساندن برق به رله احتراق می‌ شوند و اجزای الکترونیکی خودرو را روشن می‌ کنند.

حالت های سوئیچ

سوئیچ به‌ طور کلی دارای چهار موقعیت است: خاموش، لوازم جانبی، روشن (ON) و استارت. فقط وقتی سوئیچ را روی خاموش قرار می‌ دهید می‌ توانید کلید را بردارید. با یک‌ بار چرخاندن، لوازم جانبی مانند رادیو روشن می‌ شوند. البته برخی از لوازمی که انرژی زیادی از باتری می‌ گیرند، مانند شیشه بالابر، همچنان خاموش می‌ مانند تا از تخلیه باتری جلوگیری شود. موقعیت بعدی روشن است که سیستم‌ هایی مانند پمپ بنزین، چراغ‌ ها و غیره روشن می‌ شوند؛ اما موتور همچنان خاموش است. موقعیت بعدی استارت است که برای راه‌ اندازی خودرو است. در این حالت سوئیچ را می‌ چرخانید و نگه می‌ دارید تا خودرو روشن شود و بعد از اینکه آن را رها کردید به حالت ON یا روشن برمی‌ گردد.

علائم خرابی سوئیچ خودرو

برخی از علائم خرابی سوئیچ خودرو عبارت‌‌ اند از:

 روشن نشدن ماشین

همان‌ طور که گفتیم فرایند روشن‌ کردن ماشین باید در دو مرحله انجام شود. ابتدا سوئیچ باید روی وضعیت روشن قرار بگیرد و در مرحله بعد باید استارت بخورد. در مرحله دوم سوئیچ باید سیگنالی به موتور استارتر ارسال کند تا بچرخد. اگر سوئیچ مشکل پیدا کند، ماشین روشن نخواهد شد. بنابراین یکی از نشانه‌ های خرابی سوئیچ می‌ تواند روشن‌ نشدن خودرو باشد.

متوقف شدن ماشین

اگر اتصالات سوئیچ خودرو معیوب باشد، ممکن است ناگهان روی موقعیت خاموش قرار بگیرد. به این ترتیب ماشین درحین رانندگی ناگهان خاموش می‌ شود. اگر این اتفاق افتاد، به داشبورد نگاه کنید. اگر همه چراغ‌ های داشبورد خاموش شده و موتور از کار افتاده است، می‌ تواند یکی از نشانه‌ های خرابی سوئیچ خودرو باشد.

چشمک زدن چراغ داشبورد

یکی دیگر از علائم خرابی سوئیچ خودرو این است که چراغ‌ های داشبورد یا سایر لوازم الکترونیکی چشمک می‌ زنند یا هر از گاهی روشن و خاموش می‌ شوند. این نشان می‌ دهد که صفحه اتصال سوئیچ خراب است و ممکن است در اثر خوردگی یا سایش به این روز افتاده باشد. البته این مورد قابل‌ تعمیر نیست، ولی نیازی به تعویض کل سیستم سوئیچ احتراق هم نیست. کافی است صرفا همان قطعه را تعویض کنید.

کلید سوئیچ را روشن نمی‌ کند

وقتی کلید را وارد کرده و می‌ چرخانید اما سوئیچ روی موقعیت روشن قرار نمی‌ گیرد، در صورتی‌ که باتری شارژ کافی دارد، نشان‌ دهنده خرابی سوئیچ است.

صدای موتور استارتر را نمی‌ شنوید

یکی دیگر از نشانه‌ های مشکل در سوئیچ خودرو این است که هنگام چرخاندن کلید صدای کلیک‌ مانند استارت را نمی‌ شنوید.

گیر کردن فرمان

در سوئیچ ماشین یک قفل مکانیکی برای فرمان تعبیه شده است. اگر فرمان گیر می‌ کند، سیلندر سوئیچ را بررسی کنید؛ شاید مشکل از آن باشد.

قیمت سوئیچ ماشین خودرو کوییک خرابی سوئیچ ماشین 206 پژو پراید

علت خرابی سوئیچ خودرو

ار علت های خرابی سوئیچ خودرو می توان به این موارد اشاره کرد. گیرکردن کلید شکسته در داخل سوئیچ، خرابی شیارها و برش‌ های درون سوئیچ به‌ دلیل فرسودگی یا کثیف‌ شدن، معیوب‌ بودن سوئیچ نو از ابتدا، مشکل در رایانه خودرو و … از این دسته موارد می باشد. جهت خرید می توانید از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی اطلاعات لازم را به دست آورید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *