خرابی سنسور مپ تیبا 206 قیمت مپ سنسور 405

سنسور مپ ماشین چیست؟

سنسور مپ یا فشار هوای منیفولد یکی از قطعات داخلی خودرو است که اطلاعات خود را به طور مستقیم به کامپیوتر خودرو ارسال می‌ کند. این سنسور در مجرای ورودی هوای موتور قرار دارد و باید میزان هوای مکش شده را به کامپیوتر خودرو گزارش دهد. سنسورها نقش بسیار مهمی در خودرو دارند و هر لحظه اطلاعات لازم را به کامیپوتر خودرو مخابره می‌ کنند و در صورت معیوب بودن هر سنسور، اطلاعات لازم به کامپیوتر خودرو نمی‌ رسد و در نتیجه کنترل خودرو به درستی صورت نمی‌ گیرد و خودرو به درستی کار نمی‌ کند. در ادامه همراه با کارخانه قطعات خودرو مشهد به مپ سنسور ماشین و همچنین علائم خرابی آن می پردازیم.

0513306

کلیک بر روی شماره برای سفارش قطعه خودرویی موردنظر شما

سنسور مپ چیست؟

سنسور مپ ماشین که یکی از کلیدی‌ ترین قطعات موتورهای انژکتوری است در منیفولد هوای ورودی نصب می‌ شود و فشار هوای ورودی به داخل موتور را محاسبه کرده، اطلاعات به دست آمده را به ECU می‌ فرستد. این سنسور از دسته حسگرهایی است که به‌ طور مستقیم به ECU متصل می‌ شود. این قطعه، همان‌ طور که از اسمش پیداست، فشار هوای موجود در منیفولد ورودی هوا را کنترل کرده و گزارش آن را به ECU ارسال می‌ کند. بعضی از خودروها علاوه بر سنسور مپ، سنسور دمای هوای منیفولد هم دارند که دمای هوای ورودی به موتور را می‌ سنجد. گاهی این دو سنسور جدا از هم تعبیه شده و گاهی هردو در یک قطعه به‌ کار می‌ روند. همچنین این سنسور، با سنسور خلاء منیفولد هوا و سنسور دریچه گاز متفاوت است. در واقع دو سنسور ذکر شده به نوعی مکمل سنسور مپ هستند و به تامین بهترین شرایط در منیفولد هوا کمک می‌ کنند.

وظیفه مپ سنسور

زمانی که پدال گاز را فشار می‌ دهید،‌ هوای بیشتری وارد موتور خودرو می‌ شود و در اینجا است که سنسور فشار مطلق منیفولد شروع به کار کردن می‌ کند. البته عملکرد این سنسور در خودروهای توربوشارژر کمی متفاوت و پیچیده‌ تر است. بهتر است وظیفه مپ سنسور را این گونه شرح دهیم که این سنسور اطلاعات لازم درباره هوای وارد شده به موتور خودرو را به ECU ارسال می‌ کند و در نتیجه کامپیوتر ماشین تصمیم می‌‌ گیرد که دریچه هوا را به نحوی کنترل کند.

محل سنسور مپ

محل قرارگیری سنسور فشار مطلق منیفولد هوا در خودروهای مختلف متفاوت است اما به‌ طور کلی، سنسور مپ در اغلب خودروها بعد از دریچه گاز نصب می‌ شود تا کامپیوتر خودرو بتواند میزان هوای ورودی به هر سیلندر را تخمین زده و میزان سوخت لازم برای پاشش در هر سیلندر و زمان دقیق احتراق را مشخص کند. از این‌ رو وجود یک سنسور مپ خودرو سالم برای کاهش مصرف سوخت، کاهش میزان آلایندگی و سلامت موتور امری ضروری به‌ حساب می‌ آید و در صورت خرابی باید سریعا به رفع مشکل اقدام کرد.

خرابی سنسور مپ تیبا 206 قیمت مپ سنسور 405

علائم خرابی سنسور مپ

در صورت عدم دریافت اطلاعات از سوی سنسور مپ ماشین، کامپیوتر خودرو نمی‌ تواند وضعیت دقیق دریچه‌ های ورودی هوای موتور را تنظیم کند. در ادامه، برخی از علائم خرابی سنسور مپ را با هم مرور می‌ کنیم.

 

0513306

کلیک بر روی شماره برای سفارش قطعه خودرویی موردنظر شما

روشن‌شدن چراغ چک خودرو

یکی از ساده‌ ترین نشانه‌ های خرابی سنسور مپ، روشن‌شدن چراغ چک در پشت‌ آمپر خودرو است. ناگفته نماند که روشن‌ شدن چراغ چک می‌ تواند دلایل بسیاری داشته باشد که با مراجعه به مراکز ارائه خدمات تخصصی سیستم برق خودرو و استفاده از دستگاه دیاگ، می‌ توان دلیل اصلی را کشف کرد.

ریپ‌ زدن خودرو

ریپ زدن خودرو یکی از علائم خرابی سنسور مپ است. در چنین حالتی، دقیقا ‌زمانی که موتور به هوای بیشتری نیاز دارد، اگر کامپیوتر خودرو به‌ اشتباه دریچه‌ های ورود هوا را ببندد، موتور خودرو شروع به لرزیدن می‌ کند و اصطلاحا ریپ می‌ زند.

افزایش مصرف سوخت

در صورت بروز مشکل در سنسور مپ، مصرف سوخت خودرو به میزان قابل توجهی بیشتر می‌ شود.

افزایش میزان آلایندگی

این موضوع به‌ راحتی توسط خود شخص قابل مشاهده نیست و با انجام تست‌ های آلایندگی توسط متخصصین معاینه فنی، می‌ توان از سلامت سنسور اکسیژن مطلع شد. یکی از دلایل ردشدن بسیاری از خودرو‌ها در تست‌ های مربوط به معاینه فنی، همین خرابی سنسور مپ است.

علت خرابی حسگر مپ خودرو

در ادامه، به برخی از دلایل خرابی سنسور مپ اشاره کرده‌ایم:

سوخت بی‌ کیفیت

سنسور مپ مستقیما با سوخت خودرو سر‌و‌کار دارد؛ در نتیجه، سوخت بی‌ کیفیت باعث کاهش عمر سنسور اکسیژن می‌ شود.

خرابی شمع‌

شمع‌ های معیوب، عمل احتراق را با مشکل روبرو می‌ کنند و باعث ‌می‌ شوند که عمل احتراق به‌ درستی انجام نشود. دود حاصل از احتراق ناقص، می‌ تواند عملکرد سنسور مپ را مختل کند که نهایتا منجر به خرابی آن می‌ شود.

خرابی سنسور مپ تیبا 206 قیمت مپ سنسور 405

0513306

کلیک بر روی شماره برای سفارش قطعه خودرویی موردنظر شما

تصادفات و ضربه‌های شدید

سنسور اکسیژن قطعه‌ ای الکترونیکی است که بر اثر ضربه به‌ آسانی دچار مشکل می‌ شود و چنین ضرباتی می‌ تواند عملکرد این سنسور حساس را دچار اختلال کند. جهت خرید محصولات یدکی خودرو در مشهد با شماره های سایت در ارتباط باشید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *