روشن شدن چراغ چک ماشین 206 پراید علت چراغ چک تیبا

روشن شدن چراغ چک خودرو به چه علت است؟

روشن شدن چراغ چک خودرو دلایل زیادی دارد و ممکن است این چراغ هنگام رانندگی روشن شود. بعد از روشن شدن این چراغ نیازی به متوقف کردن خودرو نیست و همیشه مشکلات جدی را به همراه ندارد. در صورتی که پس از طی مسافتی چراغ چک خاموش نشد یا چشمک زدن چراغ چک باید دنبال مشکلات جدی‌ تری در خودرو باشید. علت روشن شدن چراغ چک ماشین متداول است. با دسته مقالات عمومی خودرویی فروشگاه لوازم یدکی گندمی همراه باشید.

علت‌ روشن شدن چراغ چک خودرو

همانطور که قبلا گفتیم روشن شدن چراغ چک ماشین پراید یا هر خودروی دیگری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این نوشته به معرفی 14 عامل اصلی که باعث روشن شدن چراغ چک ماشین می شود می پردازیم.

خرابی سنسور اکسیژن

اولین و رایج‌ ترین دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو به سنسور اکسیژن مربوط است. مشکل سنسور اکسیژن معمولا با هزینه کمی رفع می‌ شود اما خرابی این سنسور می‌ تواند به قطعات گران قیمتی نظیر کاتالیزور آسیب وارد کند. از طرفی خرابی سنسور اکسیژن باعث می‌ شود که کامپیوتر خودرو اطلاعات درستی دریافت نکند و به همین دلیل سوخت خودرو حتی تا 40 درصد افزایش پیدا می‌ کند.

ایراد در مبدل کاتالیستی

این مشکل بیشتر در خودروهای قدیمی و فرسوده به‌ چشم می‌ خورد و تعویض آن هزینه‌ قابل‌ توجهی به شما تحمیل می‌ کند. برای جلوگیری از خرابی کاتالیزور بهتر است نسبت به وضعیت سنسور اکسیژن بی‌ توجه نباشید، همچنین تعویض روغن موتور و شمع ماشین را هم فراموش نکنید. خرابی مبدل کاتالیستی باعث می‌ شود نسبت مسافت طی‌ شده با سوخت مصرفی هم خوانی نداشته باشد و هرچه پدال گاز را فشار دهید، افزایش سرعت چندانی احساس نکنید.

 ریپ زدن خودرو چگونه اتفاق می افتد؟

مشکل در سنسور جریان هوا

یکی دیگر از مواردی که در روشن شدن چراغ چک خودرو نقش دارد، مشکل در سنسور هواست. سنسور هوا یکی از انواع سنسورهای خودرو است و با بررسی مقدار هوای ورودی به موتور، اطلاعات لازم را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌ کند تا با جمع‌ بندی و تحلیل داده‌ ها، میزان پاشش انژکتورها مشخص شود. اگر در شهرهای آلوده زندگی می‌ کنید، حتما حواستان به درست کار کردن سنسور هوا باشد.

مشکل در شمع‌ ها

کار شمع‌ ها ایجاد جرقه، انفجار بنزین و درنهایت حرکت موتور است. زمانی که این اتصال برقرار نشود جرقه‌ ای هم توسط شمع‌ ها زده نمی‌ شود. یکی از دلایل شایعی که منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو می‌ شود مشکل در شمع‌ ها و وایر شمع است. از آنجایی‌ که شمع‌ ها جزو لوازم مصرفی خودرو هستند، بعد از مدتی خراب می‌ شوند و نیاز به تعویض دارند. وایرهای معیوب هم علاوه‌ بر اینکه توانایی تولید جریان برق موردنیاز شمع‌ ها را ندارند، می‌ توانند باتری خودرو و کوئل را هم خراب کنند و روی سایر بخش‌ های خودرو اثر بگذارند. پس اگر شمع‌ یا وایرهای خودروی شما مشکل داشت در اولین فرصت آن‌ را برطرف کنید.

تماس با فروشگاه گندمی 

کلیک کنید تا سریعتر وارد صفحه تماس شوید

مشکلات کوئل

کوئل عهده‌ دار تأمین الکتریسیته لازم برای جرقه‌ زدن شمع‌ هاست. خرابی کوئل می‌ تواند چراغ چک خودروی شما را روشن کند. به‌ علاوه اگر کوئل خراب شود احتمالا شمع‌ ها هم با مشکل مواجه می‌ شوند. برای فهم بیشتر از این موضوع مقاله زیر را بخوانید.

کوئل چیست و چه کاربردی دارد؟

خرابی باتری

در بسیاری از خودروها چراغ دینام نشان‌ دهنده مشکلی در باتری خودرو است. البته در خودروهای با تکنولوژی بالا، چراغ هشداردهنده خرابی باتری هم تعبیه شده است. درنتیجه اگر خودروی شما جزو خودروهای با تکنولوژی بالا نیست، به پایان رسیدن عمر مفید باتری ماشین می‌ تواند منجر به روشن شدن چراغ چک شود.

مشکل در سیستم چرخش گاز اگزوز

رفع مشکلات سیستم چرخش گاز اگزوز معمولا هزینه‌ بر است، به‌ ویژه اگر علاوه‌ بر تعویض شیر اگزوز بخواهید تمام پور‌ت‌ های آن را هم تمیز کنید. اگرچه تعمیر اگزوز هزینه‌ بر است، اما پیشنهاد می‌ کنیم اگر دچار مشکل شد در اولین فرصت آن را تعمیر کنید، زیرا اگر این خرابی به انژکتور خودرو هم آسیب وارد کند، به مراتب باید هزینه بیشتری برای تعمیر خودرو بپردازید.

خرابی ترموستات

ترموستات خودرو یکی از قطعات پرکار است که بر دمای محیط نظارت می‌ کند و با فرستادن جریانی سرد به‌ سمت موتور، دمای آن را تنظیم می‌ کند. برای اینکه ترموستات بدون نقص کار کند باید مایع خنک‌ کننده داخل ترموستات به موقع تعویض شود زیرا این مایع در طول زمان گرد‌وغبار را به خود جذب می‌ کند و کارایی‌ اش را به مرور از دست می‌ دهد.

روشن شدن چراغ چک ماشین 206 پراید علت چراغ چک تیبا

مشکلات انژکتور سوخت

مشکل انژکتور هم می‌ تواند چراغ چک خودروی شما را روشن کند. مشکل در انژکتور خودرو رایج نیست ولی اگر انژکتور خودروی شما با مشکل مواجه شد باید برای تعمیر آن هزینه نسبتا زیادی پرداخت کنید. برای جلوگیری از خرابی انژکتور باید عادات بد رانندگی خود نظیر رانندگی طولانی با سوخت کم، تعویض دیربه‌ دیر فیلتر بنزین و مواردی از این دست را ترک کنید.

نصب کردن دزدگیر

گاهی اوقات اگر دزدگیر به‌ خوبی نصب نشود و تنظیماتش درست نباشد، می‌ تواند چراغ چک خودرو را روشن کند. این مسئله به این دلیل اتفاق می‌ افتد که کامپیوتر خودروی شما سیستم‌ های نصب‌ شده را به‌ عنوان یک عامل مخرب شناسایی می‌ کند و چراغ چک را روشن نگه می‌ دارد. ازطرفی نصب نادرست دزدگیر یکی از علل برق‌ دزدی ماشین است و حتی می‌ تواند منجر به خالی شدن باتری شود.

نشتی خلأ

نشتی خلأ یکی دیگر از مواردی‌ است که می‌ تواند منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو شود. هر خودرویی دارای چند سیستم خلأ است که کارهای مختلفی انجام می‌ دهند. اگر خودروی شما هنگام کارکردن درجا می‌ زند یا دور موتور بالا می‌ ماند، احتمالا نشتی خلأ در سیستم خودروی شما وجود دارد.

رابطه روشن شدن چراغ چک و افت شتاب

همان‌ طور که پیشتر هم گفته شد، زمانی که مبدل کاتالیستی دچار مشکل است، سنسور هوا به‌ درستی کار نمی‌ کند، سنسور گاز عملکرد مناسبی ندارد یا وایر شمع‌ ها خوب عمل نمی‌ کنند، موتور دچار افت توان و شتاب می‌ شود. از طرفی همه این موارد می‌ توانند چراغ چک خودرو را هم روشن کنندیا چشمک زدن چراغ چک رخ دهد.

علت روشن شدن چراغ چک پژو

علت روشن شدن چراغ چک پژو می تواند یکی از موارد زیر باشد .

  1. روشن ماندن طولانی خودرو و موتور برای مدت خیلی طولانی باعث روشن شدن چراغ چک می شود.
  2. چشمک زدن چراغ چک خودرو به معنی وجود نقص در یکی از سیلندر ها می باشد.
  3. وجود اشکال در سنسور اکسیژن خودرو نیز علت روشن شدن چراغ چک پژو است.
  4. ایراد در مبدل کاتالیست نیز یکی از دلایل روشن شدن این چراغ چک است.
  5. وجود مشکل در داخل موتور خودرو نیز می تواند باعث روشن شدن چراغ چک شود.
  6. وجود مشکل در سیستم احتراق داخل موتور

لینک تماس مستقیم با فروشگاه گندمی در انتها قرار داده است می توانید کلیک کرده و وارد صفحه تماس این فروشگاه قطعات خودرویی شوید….

جهت خرید و استعلام قیمت چراغ چک خودروی خود می توانید با لوازم یدکی ماشین فروشگاه گندمی ارتباط برقرار کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *