دلایل کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت چیست؟

بدون شک فرمان ماشین مهم‌ترین قطعه برای هدایت خودرو است. تمامی قطعات داخلی ماشین با یکدیگر همکاری می‌کنند تا پس از روشن شدن، راننده به واسطه فرمان خودرو را در مسیر هدایت کند. اما گاهی پیش می‌آید که در حین رانندگی متوجه خواهید شد فرمان به یک سمت دیگر کشیده می‌شود. در این حالت اگر سرعت بالایی داشته باشید، ممکن است کنترل ماشین را از دست داده و خطرات جدی شما را تهدید کند. به همین خاطر در ادامه این مقاله به دلایل کشیده شدن فرمان ماشین به یک سمت را بررسی می‌کنیم.

ابتدا لازم است انواع انحراف ماشین را بشناسیم

زمانی که با کشیده شدن فرمان خودرو مواجه شده و قصد تعمیر آن را دارید، بایستی تمام جزئیات را برای تعمیرکار توضیح دهید تا در تشخیص مشکل به او کمک کنید. بطور کلی انحراف داشتن ماشین را می‌توان به سه دسته تقسیم بندی کرد:

اولین انحراف فرمان در زمان رها کردن ماشین رخ می دهد

زمانی با این انحراف روبه رو می‌شوید که فرمان را در دنده قرار داده و با فشار دادن پدال گاز، خودرو از مسیر منحرف شود. در واقع در این موقعیت ماشین باید در مسیری مستقیم حرکت کند. پس در صورتی که انحراف ماشین را به سمت چپ و راست احساس کردید، لازم است به تعمیرکار مراجعه کنید.

دومین نوع انحراف ماشین، زمان در دست داشتن فرمان اتفاق می‌افتد

می‌توان گفت خطرناک‌ترین انحراف، این نوع است. در شرایطی که در حال پیچیدن در یک پیچ بزرگ هستید و فرمان را به سمت چپ می‌گیرید، خودرو تمایل دارد خلاف جهت حرکت کرده و آن را با ضربه زدن فرمان به سمت راست به راننده می‌گوید. 

سومین نوع انحراف مربوط به زمان گرفتن ترمز است

زمانی که برای توقف یا کاهش سرعت پدال ترمز را می‌گیرید، ماشین باید در مسیر خود متوقف شود. اما اگر با گرفتن ترمز ماشین به یک سمت منحرف شود، بهتر است به فکر تعمیر آن باشید.

خرابی قطعات جلوبندی و کشیدن فرمان ماشین به یک سمت

مواردی مانند استهلاک، افتادن خودرو در دست انداز، تصادف و… می‌تواند به قطعات جلوبندی از قبیل کمک فنر، سیبک فرمان و طبق، آسیب وارد کند. در حقیقت خرابی این قطعات از جلوبندی می‌تواند سبب کشیده شدن فرمان به یک سمت شود.

تنظیم نبودن فرمان دلیل دیگر کشیدن فرمان خودرو

درصورتی که فرمان خودرو تنظیم نباشد، هنگام حرکت ماشین به سمتی دیگر کشیده می‌شود. از آنجاییکه تنظیم کردن فرمان کار راحتی نیست، پیشنهاد می‌کنیم برای انجام این کار به تعمیرکاری حرفه‌ای مراجعه کنید.

تنظیم نبودن باد لاستیک، علت انحراف فرمان ماشین به یک سمت

هنگامی که باد لاستیک‌ها تنظیم نباشد، مشکلات بسیاری را از جمله انحراف فرمان به وجود خواهد آورد. چون سرعت هر چرخ با دیگری متفاوت است، ماشین به یک سمت کشیده خواهد شد.

خراب بودن لاستیک ها و کشیده شدن فرمان خودرو به یک سمت

بخشی از حفظ تعادل ماشین به عهده لاستیک‌ها است. به همین خاطر اگر یکی از لاستیک‌ها به دلیل استفاده زیاد ساییده شود و برجستگی‌های خود را از دست دهد، این احتمال وجود دارد که فرمان به همان سمت کشیده شود. با این اوصاف می‌توان با تعویض لاستیک مشکل را برطرف کرد.

نصب کردن اشتباه لاستیک علت دیگر کشیده شدن فرمان ماشین

با توجه به مواردی که درباره نقش اصلی لاستیک‌ها در تعادل و حرکت در مسیر مستقیم ماشین گفته شد، باید بعداز نصب لاستیک نسبت به قرار گیری صحیح آن توجه داشته باشید. بعد از تعویض، جهت چرخش لاستیک را بررسی کرده و باید در جهتی بسته شوند که فلش روی لاستیک، به سمت جلو ماشین باشد.

بالانس نبودن چرخ ها و کشیده شدن فرمان خودرو

برای اینکه از بالانس بودن چرخ‌ها در ماشین اطمینان پیدا کنید، می‌توانید به آپاراتی مراجعه کنید. بالانس نبودن لاستیک را زمانی متوجه می‌شوید که لاستیک در زمان حرکت به سمت چپ و راست حرکت کرده و نمی‌تواند مسیر مستقیمی را طی کند.

خراب شدن بلبرینگ و یاتاقان و انحراف فرمان ماشین

این دو قطعه در هر وسیله چرخشی از اصطکاک و ساییدگی هنگام چرخش جلوگیری کرده و تعادل را در آن حفظ خواهدکرد. فرسودگی یا آسیب دیدن هریک از این قطعات سبب می‌شود فرمان ماشین در هنگام حرکت یا حتی ترمز کردن، به یک سمت کشیده شود.

علت کشیده شدن فرمان هنگام ترمز

گاهی هم ممکن است خودرو در زمان حرکت و شتاب گرفتن مشکلی نداشته اما در هنگام ترمز، به سمتی دیگر منحرف می‌شود. در این شرایط مشکل را باید در سیستم ترمز بررسی کرد.

تمام شدن لنت ترمز یک طرف

اگر تجربه تعویض لنت ماشین را داشته باشید، می‌دانید که این قطعه به صورت جفتی عوض خواهندشد. دلیل این کار هم یکسان شدن محور است. در صورتی که لنت ترمز یک چرخ ساییده شده یا زودتر تمام شود، با فشردن پدال ترمز و دیر گرفتن لنت فرسوده، ماشین به یک سمت که لنت سالمی دارد، کشیده می‌شود.

خراب شدن پمپ اصلی ترمز

در صورتی که پمپ اصلی ترمز خراب شده باشد، متحمل خواهد بود که ترمز یکی از چرخ‌ها عملکرد صحیحی نداشته باشد. در حقیقت نداشتن تعادل و هماهنگی بین ترمز هر یک از چرخ‌ها، سبب کشیده شدن فرمان خواهد شد.

چرب شدن دیسک

نشت روغن از سیلندر ترمز سبب چرب شدن دیسک‌ها خواهدشد. درصورتی که دیسک چرب شود، لنت نمی‌تواند اصطکاک لازم را با دیسک برقرار کرده و لیز می‌خورد. به همین خاطر هنگام ترمز گرفتن، خودرو به یک سمت کشیده می‌شود.

شکسته شدن دیسک ترمز

برای اینکه نیروی ترمز یکنواخت روی دیسک توزیع شود، لازم است سطح دیسک عاری از شکستگی، خراش عمیق یا تاب داشتن باشد. در نتیجه تاب داشتن دیسک ترمز سبب خواهدشد خودرو به یک طرف کشیده شود.

کلام پایانی

کشیده شدن فرمان به یک سمت دلایل متفاوتی دارد که در این مقاله گندمی  آن‌ها را بررسی کردیم. از تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها گرفته تا بالانس نبودن و فرسودگی سیستم تعلیق آن. مشکل انحراف خودرو سبب انحراف آن در مسیر حرکت شده و می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را برای راننده به همراه داشته باشد. به منظور تعمیر و جلوگیری از بروز خطرات احتمالی، پیشنهاد می‌شود درصورتی که با یکی از این علائم رو به رو شدید، به تعمیرکاری متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *