حد نرمال آب پژو آمپر ماشین پژو خرید بالا بودن آمپر آب خودرو 207

درباره بالا رفتن آمپر ماشین

شاید بارها در کنار خیابان یا جاده شخصی را دیده باشید که کاپوت خودرویش را بالا زده و تلاش می‌ کند بخار فراوانی را که از محفظه موتور بیرون می‌ زند، مهار کند. در این مواقع به‌ اصطلاح می‌ گویند موتور جوش آورده یا در اصل آمپر آن بالا رفته است. اما بالا رفتن آمپر ماشین چیست؟ بالا رفتن آمپر چه نشانه‌ ها و چه دلایلی دارد؟ دمای مناسب موتور در فصول سرد و گرم چقدر است؟ در این مقاله می‌ خواهیم به این سؤالات در زمینه آمپر آب خودرو و بالا بودن آمپر ماشین پاسخ دهیم. نمایندگی لوازم یدکی ایساکو مشهد در این زمینه به سوالات شما پاسخ می دهد.

بالا رفتن آمپر خودرو چیست؟

موتور خودرو هنگام کارکردن دمای بسیار زیادی دارد. برای اینکه این دمای زیاد به اجزای آن آسیب نرساند، از آب و خنک‌ کننده در اطراف آن استفاده می‌ کنند که با کمک رادیاتور، دمای موتور را کاهش می‌ دهد. وقتی به هر دلیلی دمای آب بالا برود و نتواند موتور را خنک کند، به‌ اصطلاح می‌ گویند آمپر خودرو بالا رفته است. این اتفاق بیشتر در فصول گرم می‌ افتد. اما گاهی ممکن است در زمستان هم شاهد چنین اتفاقی باشیم. بالا رفتن آمپر دلایل زیادی می‌ تواند داشته باشد. در بخش‌ های بعدی به بررسی دلایل بالا رفتن آمپر می‌ پردازیم.

نشانه‌ های بالا رفتن آمپر ماشین

بالا رفتن آمپر نشانه هایی دارد که باید به آن توجه کرد. به جزئیات آن نیز می پردازیم.

 داغ بودن کاپوت خودرو

هنگامی که موتور روشن می‌ شود، داغ شدن کاپوت و انتشار گرما از آن طبیعی است. اما اگر کاپوت بیش‌ ازحد معمول داغ شود، ممکن است موتور خودرو ایراد داشته باشد. برای تست میزان داغ بودن کاپوت، می‌ توانید دست خود را روی آن بگذارید. اگر نتوانید بیش از چند ثانیه دست خود را روی کاپوت نگه دارید، یعنی کاپوت بیش‌ ازحد داغ شده است و موتور خودرو باید چک شود.

بیرون آمدن دود و بخار از کاپوت

بیرون آمدن بخار یا دود از کاپوت، به معنای آن است که آمپر ماشین بالا رفته و موتور داغ شده است. از همین رو به‌ محض مشاهده دود و بخار از کاپوت خودرو، ماشین را کنار بزنید و آن را خاموش کنید. انتشار دود از کاپوت خودرو، زمانی اتفاق می‌ افتد که خنک‌ کننده به نقطه جوش برسد. ناگفته نماند که این موضوع به سیستم خنک‌ کاری خودرو آسیب می‌ رساند. همه این ها نشانه از بالا بودن آمپر ماشین می باشد.

شنیدن صدا‌های نامتعارف از خودرو

سیستم خنک‌ کننده یک سنسور دما دارد که این سنسور ترموستات و سوپاپ را تنظیم می‌ کند. در نتیجه باعث انتقال خنک‌ کننده به رادیاتور می‌ شود که این موضوع عملکرد موتور خودرو را بهینه می‌ کند. سیستم خنک‌ کننده و سوپاپ ارتباط مستقیمی با هم دارند و در صورت مسدودشدن سوپاپ، سیستم خنک‌ کننده هم مسدود و موتور به‌ شدت داغ می‌ شود. هنگامی که سیستم خنک‌ کننده داغ می‌ شود، صدای نامتعارف مانند کوبیده شدن در به گوش می‌ رسد. از نشانه های بالا رفتن آمپر ماشین می باشد.

شاید برای شما هم جذاب باشد:  دسته سیم خودرو عیوب و روش های عیب یابی آن

استشمام بوی دود

در صورت داغی بیش‌ ازحد موتور خودرو بوی سوختگی در داخل کابین احساس می‌ شود. به این دلیل که با بالا رفتن دما، مهر‌وموم‌ های لاستیکی، دریچه‌ های پلاستیکی و قطعاتی از رزین که بین قطعات موتور وجود دارد، نرم می‌ شوند و دود تولید می‌ کنند. بوی سوختگی مشخص‌ ترین چیزی است که از داغی موتور حس می‌ کنید.

کاهش قدرت موتور

بدیهی است اگر موتور خودرو داغ شود، قدرت همیشگی را نخواهد داشت. در صورتی که متوجه کاهش قدرت موتور خودرویتان شدید، دقت کنید که آیا بوی نامطبوع یا صدا‌های نامتعارف از موتور خودرو تولید می‌ شود یا خیر. در صورت مشاهده هر کدام از این موارد، برای تعمیر آن اقدام کنید.

حد نرمال آب پژو آمپر ماشین پژو خرید بالا بودن آمپر آب خودرو 207

دمای مناسب موتور چقدر است؟

در صورتی که موتور به‌ اندازه کافی گرم شده باشد، دمای سطح پیستون در حدود 300 درجه و دمای دیواره سیلندر حدود 150 درجه است. هوای باقی‌ مانده از مخلوط سوخت‌‌ و هوا تا زمانی که سوپاپ بسته شود تبخیر شده و بخشی از دمای دیواره و پیستون را جذب می‌ کند. با شروع تراکم و دمای مخلوط هوا و بخار بنزین تا 160 سانتی‌گراد بالا می‌ رود. این دما برای موتور مناسب است.

دمای مناسب برای فصل سرد و فصل گرم

بر اساس نظر اکثر متخصصان، دمای مناسب موتور خودرو در فصول سرد زمستانی باید بین 90 تا 104 سانتی‌ گراد باشد. در حالی که در فصل تابستان یا هوای گرم، این دما  بین 87 تا 107 سانتی‌ گراد برآورد شده است.

هنگام بالا رفتن آمپر چه باید کنیم؟

این اتفاق ممکن است برای بسیاری از خودروها رخ دهد. در هنگام بالا رفتن آمپر آب خودرو ممکن است ماشین جوش آورد، نترسید. حتما نکات زیر را در مورد بالا بودن آمپر ماشین به خاطر داشته باشید:

خودرو را کنار بزنید و موتور را بررسی کنید

به‌ محض اینکه متوجه بالا رفتن آمپر آب خودرو و داغ کردن موتور خودرو شدید، اولین کاری که باید بکنید این است که در کنار جاده و در یک مسیر امن و خلوت، پارک و خودرو را خاموش کنید. اگر به رانندگی ادامه دهید، ممکن است موتور خودرو دچار ایرادهای دیگری شود.

در صورت ضرورت به حرکت ادامه دهید

اگر در وضعیتی هستید که امکان پارک‌ کردن را ندارید، به‌ آرامی به حرکت ادامه دهید. این کار کمک می‌ کند تا هوای خنک به‌ صورت طبیعی وارد موتور شده و آن را خنک کند. تا جایی که امکان کنار زدن برایتان فراهم شود.

کولر را خاموش کنید

شاید عجیب به نظر بیاید، اما درست متوجه شدید! هنگامی که خودرو در حال حرکت است، خاموش کردن کولر می‌ تواند گرمای اضافی را از موتور خودرو دور کند.

تمام شیشه‌ های خودرو را باز کنید

هدف از این کار این است که گرما را از خودرو خارج کنید. باز کردن شیشه‌ های خودرو یکی دیگر از راه‌ های دور کردن گرما از موتور خودرو است.

با امداد خودرو یا مکانیک آشنا تماس بگیرید

درنهایت با امداد خودرو یا مکانیک آشنا تماس بگیرید. مهم‌ ترین کاری که می‌ توان هنگام بالا بودن آمپر ماشین و داغ شدن موتور انجام داد، تماس با یک متخصص است. آنها می‌ توانند به شما بگویند چه کاری انجام دهید تا موتور را خنک کنید یا اینکه در اسرع وقت خودشان را به شما برسانند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *