علت جوش آوردن ماشین 405 تیبا جوش آوردن خودرو در زمستان ماشین 206

جوش آوردن ماشین چگونه است؟

جوش آوردن ماشین اتفاق ترسناکی برای عموم مردم است و هول می کنند فکر می کنند تا ماشین جوش می آورد یعنی تا چند لحظه دیگر ماشین آتش گرفته و می ترکد. اما اگر بدانند دقیقا در زمان جوش آوردن خودرو چه کارهایی باید انجام دهند از استرستشان کم می شود. اگر دیدید در حین رانندگی از جلوی کاپوت شما بخار یا دود بلند شده که سفید رنگ است. شک نکنید خودرو شما جوش آورده البته در بیشتر مواقع اینطور است. علت جوش آوردن ماشین می تواند به خاطر رادیاتور ماشین باشد و باید فورا به آن رسیدگی شود. اگر خودرو جوش آورد چه کنیم از دسته سوال هایی است که در ذهن همه وجود دارد با مقالات خرید قطعات خودرو مشهد به راه حل جوش ماشین می پردازیم.

0513306

کلیک بر روی شماره برای سفارش قطعه خودرویی موردنظر شما

علت جوش آوردن ماشین چیست؟

میزان و کیفیت آب رادیاتور در دمای ماشین بسیار تاثیرگذار است. در این مقاله به علت‌ های اصلی جوش آوردن ماشین و بهترین اقدام‌ ها در زمان جوش آوردن اشاره می‌ کنیم. راه حل اصلی جوش آوردن ماشین اول از همه حفظ آرامش است.

مایع خنک کننده بی کیفیت

یکی از اصلی‌ ترین عناصر تأثیر گذار در جوش آوردن ماشین، آب رادیات است. مایعی که برای خنک کردن موتور استفاده می‌ شود باید بدون عیب باشد. حجم آب نیز اهمیت دارد و نباید زیاد یا کم باشد. در صورتی که مایعی که استفاده می‌ کنید استاندارد نیست آن را تعویض کنید. بهتر است کل آب را تخلیه کرده و سپس مجددا آن را پر کنید.

نشتی رادیاتور

سیستم خنک کننده خودرو از بخش‌ های مختلفی تشکیل شده است و نقاط اتصال آن‌ ها با گذر زمان دچار نشتی می‌ شود. این نشتی که گاه مربوط به رادیات می‌ شود و گاهی به دلیل فرسودگی لوله‌ هاست، منجر به کم شدن آب داخل رادیات شده و ماشین جوش می‌ آورد.

در مورد روشن شدن چراغ چک خودرو بیشتر بدانید.

فن رادیاتور

اساسی‌ ترین بخش رادیاتور فن آن است. این فن با پره‌ های بزرگ می‌ چرخد و آب داخل رادیاتور را خنک می‌ کند. اگر به هر علتی این فن از حرکت ایستاد دمای آب و خودرو بالا می‌ رود و خیلی زود جوش می‌ آورد. پیدا کردن مشکل فن رادیاتور کار آسانی نیست و اغلب به دلیل سیم کشی‌ ها و اتصالات برقی آن است. اگر فن رادیاتور شما روشن نشد به اولین جایگاه تخصصی تعمیر ماشین رجوع کنید.

ترموستات خراب

دمای خوردو و میزان خنک کننده‌ ای که مخصوص موتور است توسط ترموستات تنظیم می‌ شود. ترموستات با اندازه گیری دمای موتور این تنظیمات را انجام می‌ دهد و در صورت خرابی، این تنظیمات خیلی سریع به هم می‌ خورند. میزان خنک کننده‌ ای که استفاده می‌ شود به اندازه کافی نخواهد بود و ماشین بسیار داغ می‌ شود. ترموستات قدیمی و معیوب می‌ تواند علت جوش آوردن ماشین باشد.

علت جوش آوردن ماشین 405 تیبا جوش آوردن خودرو در زمستان ماشین 206

اگر خودرو جوش آورد چه کنیم؟

  1. در صورت روشن‌ بودن کولر ماشین، آن را خاموش کنید تا از فشار روی موتور کاسته شود.
  2. شیشه‌ های خودرو را به سمت پایین بکشید.
  3. اگر در ترافیک هستید، دنده را خلاص کنید. سپس پدال گاز را کمی فشار دهید که منجر به بالا رفتن سرعت پمپ آب و فن رادیاتور می‌ شود.
  4. به یک‌ باره توقف نکنید. سرعت خود را کم کرده و سپس ماشین خود را متوقف کنید.
  5. زیاد ترمز نکنید که منجر به افزایش دمای موتور می‌ شود.
  6. در اولین فرصت، اتومبیل خود را پارک کرده و کاپوت را بالا بزنید.
  7. بعد از مدتی، بخاری خودرو را روشن کنید تا گرمای موتور به داخل ماشین منتقل شده و موتور خنک شود.
  8. به هیچ وجه درب رادیاتور را باز نکنید. زیرا امکان دارد که آب جوش تحت فشار به سمت شما پاشیده شود.
  9. صبر کنید موتور خنک شود، سپس اتومبیل را روشن و در حالی که ماشین در وضعیت خلاص است. مقداری آب به منبع آب موتور اضافه کنید.

اگر خودرو جوش آورد چه کار نکنیم؟

همچنین لازم است بدانید وقتی ماشین جوش می‌ آورد، چه کارهایی را نباید انجام دهید، زیرا تعدادی از اقداماتی که افراد ممکن است هنگام جوش آوردن خودرو انجام دهند می‌ تواند خطرات زیادی را ایجاد کند یا ضررهایی به خودرو برساند. پس حتما این مطلب را دنبال کنید تا بدانید هنگام جوش آوردن ماشین چه کنیم؟

 

0513306

کلیک بر روی شماره برای سفارش قطعه خودرویی موردنظر شما

رانندگی نکنید

یکی از اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن خودرو این است که آن را از حرکت متوقف کنید. رانندگی و به تبع آن گاز دادن تحرک پیستون در سیلندر را افزایش می‌دهد و این کارکرد مضاعف باعث افزایش دمای موتور می‌شود. دنده‌های سنگین فشار بیشتری به موتور می‌آورند، پس نباید تصور کرد که سرعت پایین برای خودرو ضرر ندارد. اگر می‌توانید با دنده آزاد خودتان را به اولین محل پارک برسانید، حتماً این کار را بکنید. خودرو را در محل مناسبی متوقف کرده و اقدامات بعدی را برای راه حل جوش آوردن ماشین انجام دهید.

ماشین را خاموش نکنید

رانندگان کم‌ تجربه به محض جوش آوردن ماشین، آن را خاموش می‌ کنند، اما این کار نه‌ تنها مفید نیست بلکه باعث آسیب دیدن موتور هم می‌ شود. با خاموش کردن ماشین، حرکت آب در رادیاتور متوقف می‌ شود. این امر روند خنک شدن موتور را به تاخیر می‌ اندازد. به غیر از این، خاموش شدن ماشین و توقف حرکت پیستون‌ ها در دمای بالا، می‌ تواند باعث چسبیدن رینگ به دیواره سیلندر، و به اصلاح جام کردن موتور شود. این اتفاق علاوه بر این‌ که خودرو را از کار می‌ اندازد و شما را در جاده می‌ گذارد، خسارات سنگین مالی را نیز روی دستتان باقی می‌ گذارد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *