چرا نباید باک بنزین را پر کرد چگونه بفهمیم بنزین زدن ماشین پر شده ظرفیت باک بنزین ماشین ها علت سرریز شدن آن از پراید

باک بنزین را نباید بیش از حد پر کنید.

بنزین زدن یکی از کارهایی است که هر راننده‌ ای بارها انجام می‌ دهد. اما بیشتر افراد معمولا به نحوه و کیفیت سوخت‌ گیری در جایگاه پمپ بنزین چندان توجه نمی‌ کنند و اصرار عجیبی به پرکردن کامل باک بنزین خودرو دارند. غافل از اینکه این‌ کار چه مشکلاتی را می‌ تواند در پی داشته باشد. در این مطلب به شما خواهیم گفت که چرا نباید باک بنزین ماشین را کاملا پر کرد. همچنین روش صحیح بنزین زدن را سایت لوازم یدکی ماشین آموزش خواهیم داد.

0513306

کلیک بر روی شماره برای سفارش قطعه خودرویی موردنظر شما

فرایند کلی بنزین زدن

برای بنزین زدن پس از مراجعه به یکی از جایگاه‌ های سوخت‌گیری باید با کمک نازل پمپ‌ بنزین سوخت را به باک ماشین بریزید. نازل طوری طراحی شده است که خودش مقدار مناسب بنزین را تشخیص داده و بعد از پر‌شدن باک خودرو، با یک صدای کلیک و به‌ صورت خودکار جریان بنزین را قطع می‌ کند. این کار برای جلوگیری از خطراتی که پر کردن باک به دنبال دارد انجام می‌ گیرد.

چرا نباید باک بنزین را کاملا پر کرد؟

پر کردن باک خودرو خطراتی را به دنبال دارد که عبارتند از:

پرکردن بیش از حد باک

در خودرو قطعه‌ ای مهم به نام کنیستر وجود دارد که بیشتر مردم از وجود آن و اهمیتی که در سیستم سوخت خودرو دارد بی‌ اطلاع‌ اند. نازل با قطع جریان بنزین به باک خودرو، درواقع از کنیستر محافظت می‌ کند. بنزین به‌ دلیل ماهیت شیمیایی خود، مقداری بخار تولید می‌ کند که تجمع بیش‌ از‌حد این بخارات در باک بنزین می‌ تواند خطر‌آفرین باشد. به همین‌ دلیل در خودروهای امروزی برای کنترل بخارات بنزین از کنیستر استفاده شده است.

بخارهای بنزین زیان آور

اگر کنیستر آسیب ببیند، سیستم جذب و فیلتر بخارات بنزین نمی‌ تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. به‌ همین‌ دلیل این بخارات مضر به محیط وارد می‌ شوند و هوا را آلوده می‌ کنند که برای سلامتی افراد خطرناک است. علاوه بر آن پرکردن باک بنزین ممکن است سبب سرریز شدن آن روی زمین شود که نه تنها محیط را آلوده و لباستان را کثیف می‌ کند، بلکه ممکن است خطر آتش‌ سوزی و انفجار را در جایگاه سوخت‌ گیری به دنبال داشته باشد.

 

0513306

کلیک بر روی شماره برای سفارش قطعه خودرویی موردنظر شما

اتلاف بنزین

وقتی باک بنزین بیش‌ ازحد پر می‌ شود، راهی برای جا دادن بنزین بیشتر در آن وجود ندارد. متاسفانه عده‌ ای از افراد پس از اینکه نازل پمپ بنزین جریان را قطع کرد، باز هم به بنزین زدن ادامه می‌ دهند زیرا می‌ خواهند به یک عدد رند برسند و هنگامی که به عدد مورد نظر نزدیک می‌ شوند، شروع به فشردن لحظه‌ ای نازل می‌ کنند با این تصور که بنزین بیشتری در باک جا می‌ شود. اگر فکر می‌ کنید با فشار دادن مجدد و چندباره نازل یا بیرون کشیدن آن تا دهانه باک بنزین، بنزین بیشتری وارد باک می‌ کنید باید بگوییم سخت در اشتباه هستید. دلیلش این است که پمپ‌ بنزین‌ ها به سیستم بازیابی بخار مجهز هستند. این بدان معناست که وقتی باک پر می‌ شود و نازل جریان را قطع می‌ کند، پمپ مقدار اضافی سوخت را به‌ سمت مخزن برمی‌ گرداند. این کار به این دلیل صورت می‌ گیرد که اطمینان حاصل شود بخارهای اضافی بنزین فرار نمی‌ کنند و وارد محیط نمی‌ شوند.

چرا نباید باک بنزین را پر کرد چگونه بفهمیم بنزین زدن ماشین پر شده ظرفیت باک بنزین ماشین ها علت سرریز شدن آن از پراید

0513306

کلیک بر روی شماره برای سفارش قطعه خودرویی موردنظر شما

روش صحیح بنزین زدن

پس از وارد شدن به جایگاه و قرار گرفتن در کنار یکی از پمپ‌ های سوخت، ماشین را خاموش کنید و پیاده شوید. کارت سوخت را در کارتخوان مربوطه قرار دهید و سرپوش باک را باز کنید. نازل را بردارید و به شکل ایمن درون باک خودرو قرار دهید. آن را کمی فشار دهید تا به خوبی در جای خود قرار بگیرد. سپس باید ماشه نازل را فشار دهید تا بنزین را به درون باک پمپاژ کنید. امروزه در تمام پمپ‌ بنزین‌ ها نازل‌ ها دارای مکانیسم متوقف کردن خودکار جریان بنزین هستند. به این صورت که وقتی باک به اندازه مجاز پر شد، با یک صدای کلیک خودبه‌ خود جریان سوخت قطع می‌ شود. دیگر ماشه نازل را فشار ندهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *