اگزوز ماشین چیست عملکرد انواع اگزوز خودرو

اگزوز ماشین چه خصوصیاتی دارد؟

انواع اگزوز خودرو چیست؟ اگزوز ماشین یکی از مهم ترین قطعات در خودرو می باشد که همه رانندگان آن را می شناسند اما معمولا عملکرد آن را به درستی نمی دانند. اگزوز خودرو گاز هایی را که در هنگام احتراق سوخت در موتور تولید می شود را به خارج از خودرو منتقل می کند. ماشین های قدیمی نسبت به ماشین های امروزی پر سر و صداتر بوده اند این نشان دهنده ارتقا یافتن اگزوز است که وظیفه بی صدا کردن ماشین را به عهده دارد. انواع اگزوز ماشین بسیار متعدد می باشند و اجزا اگزوز ماشین از قطعات خاصی ساخته شده اند.

اگزوز چیست و چه وظیفه ای دارد؟

کلا در هر خودرو یا وسیله نقلیه موتوری، باید قطعه ای به نام اگزوز وجود داشته باشد. به دلیل اینکه واکنش های شیمیایی ایجاد شده در سیلندرها باید به خارج از اتومبیل هدایت شوند. در غیر این صورت، درست مانند دیگی که جوش آمده و راه فراری ندارد، منفجر خواهد شد. اگزوزها برای این کار ساخته شده اند اما وظایف دیگری نیز دارند. به عنوان مثال آلایندگی ها، صدا و دما را کم کنند.زیرا اگر اگزوز نبود گازهای موجود در موتور به محیط زیست و حتی انسان ها ضرر می رساند.

اجزا اگزوز ماشین

اجزا اگزوز ماشین به 5 قطعه تقسیم می شوند که هر کدام وظیفه کار خود را انجام می دهد و به عبارتی به هم مرتبط هستند. همچنین اجزا اگزوز ماشین عبارتند از:

منیفولد

قسمت اول سیستم اگزوز را منیفولد هوا نیز می گویند و از اجزا اگزوز ماشین می باشد. این قسمت وابسته به موتور ماشین می باشد و دارای 2 حالت می باشد. در ماشین هایی با موتورهای خطی، در یک طرف موتور قرار دارند. در حالت دیگر ماشین هایی با موتور خورجینی یا V شکل، در 2 طرف موتور وجود دارند. مینفولد وظیفه دارد تا گاز و دود تولید شده در سرسیلندرها را به سمت لوله اگزوز هدایت کنند. به عبارتی وظیفه آن ها دریافت دود و گاز ناشی از احتراق در موتور و سیلندرها و هدایت به بخش دیگر را دارند.

لوله های رابط اگزوز

این لوله ها در داخل اگزوز می باشند. قطعاتی هستند که مینفولد، انباره و سر اگزوز را به هم متصل می کنند. این لوله ها دارای مشخصات و استانداردهای بالایی دارند. جنس، طول، شعاع قوس، قطر اسمی لوله و … تعیین کننده کارایی و عمر مفید این لوله ها می باشند.

کاتالیست یا مبدل کاتالیزوری

کاتالیست ها دارای یک نوع فیلتر از جنس سرامیک هستند که دود خارج شده از موتور را تصفیه کند. وظیفه اصلی کاتالیست، پایین آوردن سطح آلایندگی خودرو می باشد. ضمن به اینکه کاتالیست های خودروهای داخلی شتاب ماشین را کم می کنند که باعث شده بعضی از رانندگان اقدام به باز کردن آن از خودرو نمایند. این عمل باعث می شود آسیب زیادی به محیط زیست برسد. کاتالیست اگزوز ماشین در قسمت اولیه منیفولد باید قرار بگیرد زیرا باید در دمای بالای 800 درجه باشد.زیرا این دما در قسمت منیفولد وجود دارد.

انباره اگزوز ماشین

این قسمت از اگزوز وظیفه کم کردن صدای خودرو را دارد. انبار اگزوز خودرو قسمتی از آن است که باعث کاهش لرزش لوله اگزوز می شود. در واقع عاملی که لرزش و صدای لوله اگزوز را تعیین می کند جنس و سایز انبار اگزوز است. لوله های سوراخ دار باعث کم شدن صدای ماشین می شوند. شیوه کار انباره اگزوز به این صورت می باشد که بخشی از موج صدای وارد شده به منبع اگزوز وارد محفظه اگزوز می شود و انعکاس پیدا می کند. در دامه به دیواره های منبع اگزوز ماشین برخورد کرده و خارج می شوند. در حقیقت امواج صدا در منبع آن قدر به هم برخورد می کنند تا یکدیگر را خنثی کنند و در نتیجه صدای نرمالی از اگروز خارج بشود.

لوله بلند خروج دود

لوله بلند خروج دود به لوله ای گفته می شود که به انتهای خودرو برسد و دود از آن خارج بشود. معمولا آن ها پشت خودرو ها قرار دارند. کار سیستم اگزوز با خارج کردن دود از لوله های خودرو پایان می یابد.

لوله پخش کننده دود

زمانی احتراق بنزین در سیلندر به طور کامل انجام شود مقداری از هیدروکربن نسوخته که فشار بالایی دارد وارد منیفولد می شود. بعد از آن که این دود ها از قطعات مختلف عبور کردند، در نهایت وارد لوله پخش کننده دود شده و از اتومبیل خارج می گردد. در صورت ساخته نشدن درست این قطعه به خوبی، باعث می شود که شتاب خودرو کاهش پیدا کند و موجب پایین آمدن کارایی موتور خودرو گردد. همه این قطعات از اجزا اگزوز ماشین می باشند.

اگزوز ماشین چیست عملکرد انواع اگزوز خودرو

انواع اگزوز ماشین

البته مدل های جدیدتری از اگزوزها در راه است و دنیای خودرو در همه جنبه های خودش در حال پیشرفت است. که انواع این قطعه در قیمت اگزوز ماشین تاثیر بسزایی دارد. انواع اگزوز ماشین شامل موارد زیر می باشد:

تک خروجی

در بیشتر خودرو ها از این نوع استفاده می شود؛ زیرا از همه ارزان تر است. در کل از یک لوله برای خارج کردن دود از سیلندر استفاده می شود. البته این مدل، در موتورهای کم حجم و کم قدرت‌ استفاده می شود. به این علت که خروجی دود و گاز کمتر است.

دو خروجی

این نوع به اگزوزهای دوگانه هم معروف هستند و امروزه بسیار رایج شده است. زیرا حجم و قدرت موتورها بیشتر شده و سعی می کنند از این خروجی‌های دوگانه استفاده کنند تا بتوانند در نتیجه عملکرد بهتری بگیرند. ضمن این‌ که در نهایت نیز باعث می‌ شود تا سوخت مصرفی پیشرانه هم کمتر شود. این مدل برای سیستم های توربو شارژر امروزی هم به شدت مناسب می باشد.

دوگانه مختلف

این یکی هم مانند دسته بالایی می باشد. ضمن به اینکه دارای تفاوت کوچکی می باشد. در مدل قبلی به واسطه استفاده از مخزن های بزرگ تر، امکان استفاده از لوله های خم شونده وجود نداشت. در نتیجه در ماشین‌ های کوچک‌تر امکان استفاده از آن ها نبود. این اگزوزها به واسطه استفاده از مخزن‌ های کوچک تر، امکان باز طراحی در لوله‌ های اگزوز را به سازندگان خودرو می‌دادند.

دوطرفه

امروزه از این مدل‌ چندان استقبال نمی شود. زیرا در حقیقت همان مدل‌ های عوض شده اگزوزهای دوگانه بودند که به دلایل مختلف توسط ماشین‌بازها عوض می‌ شدند.

 اگزوز عملکرد بالا

سرعت خروج گاز و دود در این مدل خیلی بالا می باشد چرا که در طراحی آن‌ ها از آلیاژهای خاصی استفاده شده است. البته چون صدای گوش خراش و منحصر به فردی دارند، استفاده از آن‌ ها معمولا در شهر ممنوع است.

اگزوز ریموت‌ دار

یکی از تولیدی های طراحان در این خصوص اگزوز ریموت دار می باشد. به گوش رسیدن صداهای مختلف از اگزوز می باشد. یعنی دیگر هر بار صدایی خاص از اگزوز ماشین‌ به گوش می رسد. کیت ریموت‌دار اگزوز این کمک را می کند، شما بعد از نصب آن، می‌توانید هر دفعه یک دکمه را زده و صدای خروجی اگزوز ماشین را عوض کنید. ضمن به اینکه استقبال خوبی هم از این آپشن شده است. همچنین اگزوز اسپرت در بازار پا به عرصه گذاشته است و در ادامه به آن می پردازیم.

اگزوز ماشین اسپرت

امروزه استفاده از اگزوز اسپرت برای ماشین بازان و کسانی که به انواع اگزوز اسپرت علاقه دارند بیشتر از گذشته شده است. همچنین در انواع اگزوز اسپرت ماشین قابلیت های مختلفی وجود دارد. انواع اگزوز اسپرت خودرو قدرت موتور ماشین تقویت شده و خودرو سرعت بیشتری خواهد داشت. در انواعی از اگزوز اسپرت کاهش صدا و در دیگر انواع آن افزایش صدا تقویت شده است که هر کدام برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر قصد خرید انواع اگزوز اسپرت ماشین را دارید بهتر است با کارشناسان ما در این حوزه مشورت کنید و بهترین نوع اگزوز را خریداری کنید. هم در این قطعه طول عمر بالایی داشته باشد و هم بتوانید قدرت و سرعت خودرو را بیشتر کنید.

اگزوز ماشین چیست عملکرد انواع اگزوز خودرو

دلایل خرابی اگزوز ماشین

اگزوز هم مثل هر قطعه دیگر ماشین از جمله : باتری ماشین، لنت ترمز و..، جنبه مصرفی دارد. سپس بعد از مدتی خراب می شود. مهم‌ترین نکته این است که باید به صدای اگزوز ماشین خود گوش دهید و در صورت شنیدن صدای غیر عادی آن را بررسی کنید.می‌توان به این موارد در زمینه خرابی اگزوز اشاره کرد: بست‌های منبع اگزوز شکسته شده باشد، حلقه اتصال منبع اگزوز سست شده باشد، قطعات اتصال اگزوز یا منبع آن پوسیده یا سوراخ شده باشد و …

قیمت اگزوز ماشین

برای خرید و قیمت اگزوز ماشین خود ابتدا باید قدرت موتور خود را بررسی کنید و هدف خود را تعیین کنید. زیرا بعضی از افراد دوست دارند با تغییر اگزوز سرعت خودرو افزایش یابد و یا صدای زیادی ایجاد شود و یاصدای بسیار کمی ایجاد شود. قیمت اگزوز ماشین برای هر خودرو متفاوت است و نمی توان قیمت واحدی را برای انواع اگزوز خودرو بیان کرد. قیمت اگزوز ماشین به علت متعدد بودن باعث شده است که قطعات تقلبی هم در بازار جای بگیرد. با توجه به اینکه اصل و تقلبی قطعات خودرو در بازار زیاد می باشد در نتیجه خرید خود را از نمایندگی لوازم یدکی خودرو انجام بدهید تا بهترین عملکرد از قطعه خود داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *